21. oktober 2024 - pogovorni večer s kulturnim programom in predstavitvijo nove knjige prof.dr. Boštjana M. Turka
Združenje VSO Celje vabi na pogovorni večer s kulturnim programom in predstavitvijo nove knjige prof.dr. Boštjana M. Turka - Jetniki svobode (Slovenci, Jugoslavija in oblast Osvobodilne fronte), ki bo v ponedeljek, 21. oktobra 2024, ob 18. uri v Don Boscovem centru v Celju (Don Boscov trg 1).
15. oktober 2024 - pogovorni večer z gostjo dr. Rosvito Pesek
Združenje VSO Logatec vabi v okviru postavitve razstave »Nastanek države Slovenije« na pogovorni večer z gostjo dr. Rosvito Pesek. Pogovorni večer bo v torek, 15. oktobra 2024, ob 19.00 uri v Jožefovi dvorani Doma Marije in Marte v Logatcu.
7. september 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
V petek, 6. septembra, je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve na Pristavi nad Stično pripravilo slovesno obeležitev 34. obletnice sprejetja strateških dokumentov za zavarovanje osamosvojitve Slovenije.
7. septembra 1990 je na Pristavi pri Stični potekal pomemben sestanek, ki so se ga udeležili najpomembnejši tvorci Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) Igor Bavčar, Janez Janša, Tone Krkovič, Vinko Beznik in Jože Kolenc. Na sestanku so analizirali nastali položaj in dotedanje ukrepe pri organizaciji MSNZ, dorekli so globalni načrt delovanja Narodne zaščite, še posebej sodelovanje milice, ki je bila neločljivi del MSNZ. Tone Krkovič je pripravil in predstavil predlog vojnega načrta, predstavil je tudi dokončno organizacijsko shemo MSNZ ter druge ukrepe na podlagi navedenih dokumentov. Po sestanku je pripravil tudi nujne delovne dokumente in delovne karte. Prvič je bila v teh dokumentih JLA tudi jasno opredeljena kot morebitni agresor oziroma ključna nevarnost za slovensko osamosvojitev.
Sestanek na Pristavi je prišel v zgodovino, saj je bil na njem sprejet in potrjen dokument za vojaško zavarovanje osamosvajanja Republike Slovenije. Ključ zmage nad agresorjem je bil, kot je pred sedmimi leti na Pristavi dejal prvi načelnik Slovenske vojske, brig. general Tone Krkovič, v pravilni oceni in dojemanju izhodiščnega položaja ter pravočasnih pripravah na agresijo, ki je kasneje tudi dejansko sledila.
Včerajšnje obeležitve sta se udeležila tudi akterja dogodka, Janez Janša in Igor Bavčar. Številne navzoče sta pozdravila podžupan Občine Ivančna Gorica Tomaž Smole in predsednik Združenja VSO Alojz Peterle, ki je v svojem nagovoru izpostavil vprašanja mnogih, kako smo osamosvojitev Slovenije uspešno zaključili: ''Uspeli smo zato, ker so se s pravimi ljudmi, v pravem času, na pravih točkah, zgodile ta prave stvari. In ena od teh se je zgodila tukaj na Pristavi. Ta pristavska zgodba, ki je res vredna hvaležnega in trajnega spomina, se verjetno ne bi zgodila, če ne bi prepoznali v odvzemanju orožja oziroma razorožitvi Slovenije na dan izvolitve Demosove vlade, vojne napovedi Sloveniji. In jaz sem vesel, da so ključni ljudje razumeli zakaj je šlo in da smo pripravili vse potrebno.''
Slavnostni govorec je bil načelnik Pokrajinskega štaba MSNZ Vzhodnoštajerske pokrajine 1990 in član Republiške koordinacije 1991 mag. Marjan Fekonja, ki je zbrane uvodoma nagovoril s preprostim stavkom: ''Najpomembnejše tri besede zame so družina, dom in domovina!'' V nadaljevanju je izpostavil dolgotrajne priprave na osamosvojitev vse od izvolitve Demosove vlade in razorožitve Teritorialne obrambe v mesecu maju in zaključil z besedami, da smo imeli veliko sreče, da so nas takrat vodili pravi možje in domoljubi: Jože Pučnik, Andrej Bajuk, Lojze Peterle, Janez Janša, Igor Bavčar in mnogi drugi, žal, tudi taki, ki jim osamosvojitev in samostojna Slovenija ni bila intimna opcija. Slavnostni govor je v celoti dostopen tukaj
Kulturni program sta oblikovala Moški pevski zbor Prijatelji in pesnik Igor Pirkovič.
Združenje VSO
27. junij 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Ob Pomniku padlim v vojni za Slovenijo '91 na ljubljanskih Žalah je v sredo, 27. junija, delegacija Združenja VSO ob prisotnosti praporščakov pripravila krajšo komemorativno slovesnost. Pomnik predstavlja trajen spomin na dogodke in ljudi, ki so v boju za neodvisnost Slovenije dali največ, kar so lahko – svoja življenja. S svojo simboliko in sporočilnostjo nas opominja, da se moramo zavedati vrednot, za katere smo se borili ter da je naša dolžnost spoštovati in ceniti svobodo, ki smo jo pridobili s pogumom in žrtvovanjem teh hrabrih mož in žena. Venec slave je ob pomniku položil predsednik Združenja VSO in predsednik prve demokratične vlade Lojze Peterle.
Združenje VSO
28. junij 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
V sklopu prireditev ob največjem in najpomembnejšem državnem prazniku, dnevu državnosti, smo se v Mahu pri Igu, 27. junija, spomnili na enega najpomembnejših vojaških uspehov v vojni za ohranitev samostojnosti Republike Slovenije. Srečanje in spomin na ta izjemni vojaški podvig je pripravilo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve.
V času oboroženega boja v vojni za ohranitev samostojnosti naše domovine se je na Ljubljanskem Barju, v Mahu pri Igu, zgodil eden ključnih dogodkov za nadaljnji razvoj vojne - sestrelitev oboroženega helikopterja JLA MI-8. Sovražnikov helikopter je sestrelil pripadnik TO Zoran Dernovšek. Njegovo odločno dejanje - po zbranih pričevanjih je v tistem trenutku predstavljal edino operativno sposobno protiletalsko obrambo na Igu, je preprečilo najbolj črni scenarij in nedvomno bistveno vplivalo na potek vojne za Slovenijo kot tudi na izhod iz te vojne. Zgolj 10 sekund prepozno bi Zoran Dernovšek Raketka sprožil raketni sistem in Ig bi bil zravnan z zemljo, saj so imeli agresorski helikopterji JLA, ki so preletavali Ig, za nalogo raketirati 510. učni center Teritorialne obrambe, kjer so sevojaško usposabljali prvi slovenski naborniki.
Številne zbrane na prireditvi so nagovorili: Alenka Jeraj, poslanka v Državnem zboru in župan občine Ig Zlatko Usenik, tudi sam veteran vojne za Slovenijo, ki je z navzočimi delil spomine na svoj prispevek v boju za samostojno Slovenijo. Kot vedno je spregovoril tudi Zoran Dernovšek Raketka, ki je v obujanju spominov na dogodek, dejal, da če bi bilo treba, bi enako povelje, kot ga je dobil 27. junija 1991, brez vprašanj izpolnil še enkrat, za kar je dobil velik aplavz številnih navzočih na prireditvi, katero so kulturno obogatili pevke in pevci Obrtniškega mešanega pevskega zbora Notranjska.
Združenje VSO
25. junij 2024
24. junij 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je v nedeljo, 23. junija, v sodelovanju z Občino Vipava in Župnijo Vrhpolje pripravilo osrednjo prireditev ob 33. obletnici slovenske državnosti pri Teodozijevem križu nad Vrhpoljem pri Vipavi. Na tem zgodovinskem kraju so pogumni Vrhpoljci s pomočjo buldožerja domačina Martin Groznika med prvimi ustavili agresorsko Jugoslovansko ljudsko armado (JLA).
Slovesnost se je začela ob 18. uri z dvigom slovenske zastave Častne čete Veščinskega centra Slovenske vojske Vipava. Zdravljico je zapela Lejla Irgl, sledila pa je sveta maša za domovino, ki jo je skupaj z domačim župnikom Janezom Kržišnikom daroval namestnik vojaškega vikarja Milan Pregelj. Ob 19. uri je sledila osrednja slovesnost ob 33. obletnici slovenske državnosti s kulturnim programom, pri katerem so sodelovali Mešani cerkveni pevski zbor Vrhpolje, učenci recitatorji iz OŠ Draga Bajca Vipava, Pihalni orkester Vrhpolje in praporščaki Združenja VSO.
Uvodoma sta prisotne nagovorila predsednik Združenja VSO Lojze Peterle in župan Občine Vipava Anton Lavrenčič. Na koncu so svoje spomine na dan pred 33 leti s prisotnimi delili Vrhpoljski branitelji, ki so nato odkrili spominsko obeležje “Buldožer 1991” in položili venec v čast vsem, ki so prispevali k osamosvojitvi Slovenije.
Slavnostni govornik na prireditvi je bil Janez Janša, minister za obrambo v osamosvojitveni vladi, ki je v svojem zaključku izpostavil pomen vrednotnih temeljev:
''Slovenija je del Evropske unije, to je tudi naša odgovornost in na nek način tako Slovenija kot tudi Evropska unija čuti krizo ali pa krizne elemente, ravno zaradi tega odmikanje od vrednotnega središča, na katerem je nastala tako Slovenija kot tudi Evropska unija. Ampak kot kaže vaša prisotnost tukaj, ta čudovit program, na stotine podobnih proslav in maše za domovino po celotni Sloveniji, to vrednostno središče slovenskega naroda še vedno obstaja. Ne samo, da obstaja. Tega se tudi močno zavedamo in je to tako močno sidro, da tudi takšni odkloni tega ne bodo izruvali. Lahko se začasno ukine Muzej slovenske osamosvojitve, slovenske osamosvojitve pa se ne da niti ukiniti, niti preprečiti, da bi jo v srcih čutili kot naše vrednotno središče in muzej, stavbo institucije se slej ko prej postavi. Tudi ta buldožer ste postavili po 33 letih, pa danes ni nič manj aktualen kot je bil ta dobra tri desetletja doslej.
Hvala vam, ker se zavedate, kje Sloveniji bije srce. Hvala, ker te spomine prenašate tudi na prihodnje generacije. In še enkrat čestitka tistim, ki ste bili takrat zraven in ki ste spreminjali ne samo razmerja sil tukaj v Vipavski dolini, ampak tudi razmerja v glavah tistih, ki so nas s tanki napadli. Hvala za vaš pogum in za to, da ste bili takrat navdih celotni Sloveniji.''
Združenje VSO
17. maj 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Vlada Republike Slovenije je na svoji 102. redni seji dne 9. 5. 2024 na podlagi dela Komisije za pripravo izhodišč za postavitev Spomenika slovenske osamosvojitve sprejela odlok, s katerim nalaga Ministrstvu za obrambo Republike Slovenije pripravo ustreznega natečaja.
Predsedstvo Združenja VSO se strinja, da je najprimernejše mesto za postavitev spomenika osamosvojitve na Trgu republike, kjer je bila samostojna država Republika Slovenija tudi proglašena. Nasprotuje pa izhodišču, da bi simboliziral ob njem Trg republike tudi Spomenik revolucije, Spomenik Edvardu Kardelju in drugi izrazi pripadnosti revolucionarnemu projektu, ki simbolizirajo dobo totalitarizma.
Trg revolucije, ki ga je simboliziral Spomenik revolucije, je bil preimenovan v Trg republike, ker smo se osamosvojili in demokratizirali. Na njem nismo samo dvignili nove zastave, ampak smo tudi eno spustili - tisto, ki je bila simbol stare, totalitarne države. Preimenovanje trga in nova zastava sta dva izraza diskontinuitete, preloma s totalitarnim režimom, ki je kršil temeljne človekove pravice.
Spomenik revolucije ni bil nikoli spomenik vseh Slovencev, ampak simbol totalitarne oblasti, ki je naš narod delil. Revolucija ni bila izraz domoljubja, ampak ''oblastoljubja''. Za Trg republike demokratične Slovenije je sopostavitev tako nasprotujočih si simbolov nevzdržna, nesprejemljiva in neevropska. Trg republike naj odraža in sporoča samo tisto, kar je v skladu z vrednotami osamosvojitve, temelječe na plebiscitarni volji ljudi, ki so jo enotno podprli in ubranili z vojno.
Spomenik osamosvojitve ne sme biti dodatek ali dopolnilo tistemu, čemur smo se na Trgu republike odpovedali. Spomenik revolucije izraža svobodo samo za nekatere, osamosvojitev pa je prinesla svobodo za vse. Odnos do osamosvojitve mora imeti prednost pred formalističnim gledanjem na Odlok o razglasitvi območja Trga republike za kulturni spomenik državnega pomena. Trg republike DA, ne pa vsebine, ki so v nasprotju z dostojanstvom in vrednotami osamosvojitve. Argument varovanja kulturne dediščine ne bi smel biti izgovor za ''varovanje revolucije'' in prisotnost njene simbolike na Trgu republike. To bi bilo tudi v nasprotju z duhom združene Evrope, ki smo se ji priključili pred dvajsetimi leti tako, da smo sprejeli njene vrednote in načela. Zavezani smo tudi evropskemu zavračanju vseh totalitarizmov.
Pozivamo Državni zbor in Državni svet Republike Slovenije, da pred objavo natečaja opravita politično razpravo o postavitvi Spomenika slovenske osamosvojitve.
Združenje VSO
15. februar 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Območni odbor Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Zgornje Posočje ostro nasprotuje preimenovanju praznika vrnitve Primorske k matični domovini v dan ''priključitve'' Primorske k matični domovini. Pojem ''priključitev'' je neprimeren in kaže na to, da Primorska ni bila del matične domovine in jo je bilo treba zato priključiti, priključitev pa ni prostovoljno dejanje. Kdor je priključen, tega ni storil prostovoljno. Sedanje poimenovanje ''vrnitev'' Primorske pa izkazuje, da je bila Primorska že pred tem del matične domovine, oziroma so v tem delu živeli Slovenci. Slovenija Italiji ni ničesar vzela, saj je bila Primorska od nekdaj slovenska, le vrnila se je nazaj.
Preimenovanje žali čustva nas ponosnih Primorcev, zato Območni odbor Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Zgornje Posočje ostro nasprotuje, da se praznik vseh Primorcev zlorablja v politične namene in za samopromocijo pred evropskimi volitvami.
Praznik ''Dan vrnitve Primorske k matični domovini'' nam predstavlja simbol združevanja, prav tako pa nas spominja na dogodke iz naše zgodovine, kjer smo Slovenci pokazali enotnost in pokončnost.
Naš »Goriški slavček« Simon Gregorčič je povzdignil naše kraje med najbolj zavedne kraje na Slovenskem, najlepše pa je to pokazal v pesmi »Domovini«.
DOMOVINI
O vdova tožna, zapuščena,
ti mati toliko sirot,
s krvjo, solzami napojena,
ki bol poznaš le, nič dobrot,
oj mati vdanega ti sina,
oj zala mati - domovina!
Ti krasna si, krasnejše ni,
kar jih obseva zarja dneva;
krepostna si, krasnejše ni,
a krona venča te kraljeva.
a trnov tvoj venec je,
in tvoj rod - mučenec je;
sovražni svet te le prezira,
prezira te in te zatira!
A ker nikdo ne šteje te,
ker ves svet te tepta,
jaz ljubim tem srčneje te,
jaz ljubim tem zvesteje te,
a ljubim te - s solzami!
Oj mati moja domovina,
ljubezen moja ti edina,
Bog čuvaj dobrotljivi te,
Bog živi te, Bog živi te!
Območni odbor VSO Zgornje Posočje
19. januar 2024 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Nekaj je narobe,
nekaj je prav res narobe,
treba bo prelistati račune za nazaj.
Nekje je napaka
pravzaprav majčkena napakica:
gre za milijonček dobro naloženih kosti,
za milijonček oči in src,
vročičnih od navdušenja,
da ne štejemo solz, obupa, vere, kletvic
in kar je še takih neoprijemljivih postavk
kot je dim požganih trupel in domačij.
Nekje tiči napaka in red mora biti.
Kajti kaj veš kdaj in od kod:
in na vratih — inšpekcija,
sila natančna, zoprna gospa Zgodovina.
S suhljatim kazalcem bo,
kot z nihalom velikanske ure,
ki kaže stoletja,
drsela od rubrike do rubrike:
kako si naložil kapital?
koliko vrgle obresti?
kako si obračal
kosti in srca?
da o solzah in slepi veri
in kar je še takih neoprijemljivih postavk ne govorimo.
Z nepremičnim pogledom bo terjala odgovor,
z nepremičnim pogledom bo terjala odgovor.
In nikakršna kuvertica
— terjala bo odgovor
in ne jaz tebi ti meni
— terjala bo odgovor
in ne seksi strip in še kaj
ne bodo premaknili neizprosnega pogleda.
Ne.
Nekje je napaka
in treba bo prelistati račune,
da o čem drugem ne govorimo.
Ivan Minatti
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve
17. december 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je v soboto, 16. decembra, v Spominskem parku Manevrske strukture narodne zaščite v Kočevski Reki pripravilo tradicionalno obeležitev dneva, ko je prvič zadišalo po Slovenski vojski.
17. decembra 1990 je bila v Kočevski Reki prvič postrojena enota TO, ki je imela sedež v bližnji vasi Primoži. V postroju so bili večinoma pripadniki rezervne sestave Zaščitne brigade TO. Prvi javni postroj brigade, ki si je kasneje nadela ime MORiS, ni bil slučajen. Bil je jasno sporočilo takratni JLA, da smo pripravljeni tudi z orožjem braniti začrtano prihodnost. Nekaj dni kasneje je bil Plebiscit, ki je dokončno začrtal odločitev o slovenski samostojnosti.
Na letošnji slovesnosti sta navzoče uvodoma pozdravila član predsedstva Združenja VSO Kočevje-Kostel-Osilnica Srečko Gabrič in podžupan občine Kočevje Gregor Košir. Kot je povedal v svojem govoru slavnostni govornik dr. Vojko Obrulj, poveljnik policijsko-vojaške enote za varovanje brigade MORiS 1991, so v Kočevski Reki leta 1990 stali zato, da so sporočili, da smo Slovenci pripravljeni iti na pot v prihodnost za samostojno demokratično državo ter da bomo svojo odločitev zavarovali in branili, če bo treba, tudi z orožjem. Slavnostni govor dr. Vojka Obrulja si lahko preberete TUKAJ.
V kulturnem programu so nastopili Vokalna skupina Cantate Domino, Trobilni kvintet Slovenske vojske in pesnik Igor Pirkovič, Gardna enota Slovenske vojske pa je ob začetku slovesnosti dvignila slovensko zastavo in ob spremljavi Trobilnega kvarteta Policijskega orkestra položila venec slave v imenu predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar pri pomniku Kočevska Reka 1990.
Spominski park Manevrske strukture narodne zaščite v Kočevski Reki je bil z odlokom Vlade Republike Slovenije aprila 2021 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena.
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve
1. november 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Člani Občinskega odbora VSO Logatec so se v torek, 31. oktobra, s položitvijo cvetja pri obeležju na Cesarskem vrhu poklonili v spomin na umrla rojaka v vojni za Slovenijo Miroslavu Moljku in Antonu Žaklju. Po uvodnem pozdravu predsednika Občinskega odbora VSO Logatec, Jožeta Leskovca, je sledila molitev za večni mir pokojnih in blagor domovine, žalno slovesnost pa so s pesmijo pospremili člani Obrtniškega mešanega pevskega zbora Notranjska.
Občinski odbor VSO Logatec
27. oktober 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
V četrtek, 26. oktobra, je na ljubljanskih Novih Žalah potekala žalna slovesnost s položitvijo venca časti za umrle v vojni za Slovenijo. Na spominski svečanosti, ki so se jo udeležili tudi svojci umrlih v vojni za Slovenijo, so s pesmijo sodelovali Obrtniški mešani pevski zbor Notranjska, trobentač Robert Albreht, pesnik Igor Pirkovič, molitev za umrle pa je opravil vojaški vikar Matej Jakopič. Zbrane je nagovoril predsednik Združenja VSO Lojze Peterle. Zahvala velja vsem, ki so za svojo državo dali največ, kar so lahko, svoja življenja. Danes nas ne druži le trpka bolečina zaradi njihove izgube, pač pa tudi ponos, da so bili z nami. Spominu na umrle so se poklonili tudi praporščaki Združenja VSO.
V stari cerkvi na Žalah je za tem potekala sveta maša za vse umrle za samostojno Slovenijo v vseh časih, ki jo je daroval vojaški vikar Matej Jakopič ob petju Obrtniškega mešanega pevskega zbora Notranjska.
Združenje VSO
26. oktober 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Na predvečer dneva suverenosti so v Ljubljani pred Centrom Rog odprli Park izbrisanih, v njem pa spominsko obeležje v obliki črke Ć. Spominsko obeležje je postavljeno tistim, katerim Slovenija ni bila intimna opcija in kateri so Slovenijo zaničevali in niso verjeli v samostojnost mlade države Slovenije.
Demokratična Slovenija, ki je nastala in je utemeljena na volji njenih državljanov, je spoštovala, spoštuje in bo spoštovala človekove pravice in dostojanstvo ne glede na narodnost oziroma poreklo. Menimo pa, da je manifestacija, ki se kaže v skulpturi v obliki črke Ć nepotrebna simbolika, ki izkrivlja dejansko zgodovinsko resnico. Sedanja oblast pri tem namreč izhaja iz domneve, da se s spomenikom popravljajo krivice, ki naj bi se zgodile več kot dvajsettisočim izbrisanim. Ker dejstva temu nasprotujejo, je očitno, da gre pri tem še za eno v nizu simbolnih dejanj, ki poveličujejo dogodke in dejanja, ki so bila naperjena proti samostojni slovenski državi. Medtem, ko ta vlada ne dovoli spomina na žrtve komunizma in ukinja simbolno in dejansko spomin na slovensko osamosvojitev, išče prioritete v spominu na Čebine, Titu in jugonostalgiji. Medtem, ko se mnogi pripadniki narodov nekdanje Jugoslavije, ki spoštujejo suverenost naše države in so Slovenijo sprejeli kot svojo državo, distancirajo od novega spomenika, pa slednji ostaja priročen izgovor za levičarsko elito, ki jim Slovenija diši toliko, kolikor jim diši njen denar in dokler so deležni finančnih dotokov sedanje levičarske oblasti.
Odkritje Parka izbrisanih je neposreden pljunek v obraz vsem nam vojnim veteranom in domoljubom, in tistim izmed nas, ki so dali življenje za to, da danes živimo v samostojni in "svobodni" Sloveniji. Namesto, da bi odkrivali spomenike slovenskim osamosvojiteljem, odkrivajo spominske parke tistim, kateri niso sodelovali pri ustvarjanju političnih, kulturnih in gospodarskih temeljev samostojne države Slovenije, nekateri izmed izbrisanih pa so se tudi aktivno borili na strani okupatorske JLA.
Ni nam vseeno, da so nam ukinili Muzej slovenske osamosvojitve in ni nam vseeno, da imajo nekateri takšen zaničevalen odnos do vsega tistega, kar nam je omogočilo, da imamo svojo državo. V dnevih, ko se spominjamo izgona zadnjega okupatorskega vojaka iz Slovenije, predstavlja namreč odkritje spomenika izbrisanim posmeh vrednotam slovenske osamosvojitve in evropskim demokratičnim načelom.
Območni odbor VSO Zgornje Posočje
24. oktober 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Območni odbor Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Kočevje-Kostel-Osilnica je včeraj pripravil prireditev, na kateri so v sklopu praznovanj dneva suverenosti odkrili spominsko ploščo na stavbi NLB banke v Kočevju, ki spominja in opominja na izredno Skupščino občine Kočevje 19. maja leta 1990, ki je bila sklicana po izdanem ukazu o odvzemu orožja Teritorialni obrambi.
Po nekaterih pomembnih dogodkih za osamosvojitev Slovenije, Majniški deklaraciji, ustanavljanju prvih političnih strank, so v Sloveniji aprila 1990 potekale prve večstrankarske volitve, na katerih je zmagala Demokratična opozicija Slovenije – DEMOS, ki je nato prevzela oblast. Ravno ob prisegi prve demokratično izvoljene vlade je prišlo do kraje orožja, s tem pa do razorožitve Teritorialne obrambe s strani takratne JLA in, kot pravi prvi načelnik Slovenske vojske, poveljnik Manevrske strukture narodne zaščite, brigadni general Tone Krkovič, do začetka vojne za Slovenijo. Ukaz je 15. maja izdal takratni komandant Teritorialne obrambe general Ivan Hočevar. V nekaterih občinskih štabih Teritorialne obrambe so se predaji orožja odločno uprli. V Kočevju je bilo orožje predano s strani Občinskega štaba Teritorialne obrambe, a se je politično vodstvo v istem trenutku zavedalo, da je to akt tihe agresije. O reakciji takratnega vodstva občine in nekaterih domoljubov je na včerajšnji prireditvi spregovoril slavnostni govorec, takratni župan občine Kočevje Mihael Petrovič.
Najprej je bil na predlog Petroviča in Toneta Krkoviča sklican Svet za ljudsko obrambo, na kateri so predstavili situacijo in soglasno sprejeli sklep, da se orožje mora vrniti in da morajo odgovorni zato odgovarjati. Ker seveda odziva ni bilo, je bilo potrebno ukrepati. Tako so sklicali izredno sejo. Na seji so bili prisotni skoraj vsi takratni delegati, pa tudi novinarji. Na seji so bili enotni v obsodbi dogodkov in potrditvi sklepov Sveta za ljudsko obrambo. Zaradi prisotnosti novinarjev je seja močno odmevala po vsej Sloveniji, Petrovič pa je gostoval v osrednjem dnevniku nacionalne televizije. Tako je bil z medijskim odzivom na dogodek v Kočevju molk o odvzemu orožja prekinjen, je še dejal Mihael Petrovič. Tako smo vedeli, da smo v vojnem stanju, saj je JLA izkoristila čas, ko se je menjavala vlada. Dogodek je pomemben še zaradi nečesa, je poudaril Mihael Petrovič. S Krkovičem sta ugotovila, da je Slovenija s tem dejanjem v vojnem stanju in da je potrebno nekaj storiti. Tako je Krkovič začel plesti mrežo preverjenih ljudi iz katere je nato nastala Manevrska struktura narodne zaščite oziroma kasneje Slovenska vojska.
Prisotne na včerajšnji prireditvi, ki je povezala dva zelo pomembna dogodka v procesu osamosvajanja, začetek in konec vojne za Slovenijo, sta prisotne nagovorila tudi predsednik Združenja VSO in predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle in podžupan občine Kočevje Andrej Mladenovič, ki je spregovoril tudi v imenu mlajše generacije. Le ta se ne zaveda dovolj pomena osamosvojitvenih dogodkov in same osamosvojitve, zato takšne prireditve in spominska obeležja pripomorejo k zavedanju o tem, kaj so nam prinesli dogodki in ljudje v času osamosvajanja. Prireditev je z domoljubnimi pesmimi ozaljšal pesnik Igor Pirkovič
Združenje VSO
Spoštovani članice in člani Združenja VSO!
Obveščamo vas, da si lahko ogledate prenovljeno spletno stran Osamosvojitev.si, ki vsaj malo nadomešča nerazumno ukinjeni Muzej slovenske osamosvojitve. V njej so zbrana enkratna in dragocena pričevanja najbolj izpostavljenih še živečih udeležencev osamosvojitvenega procesa, obenem pa vabimo vse obiskovalce tega portala, da nam pošljete dokumente, fotografije, avdio in video posnetke iz tistega časa, če z njimi razpolagate na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..
Vnaprej hvala tudi za delitev tega sporočila med vaše sorodnike, znance in prijatelje.
Združenje VSO
8. september 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Na dan obeležitve, je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve na Pristavi nad Stično pripravilo prireditev ob 33. obletnici sprejetja strateških dokumentov za zavarovanje osamosvojitve Slovenije.
7. septembra 1990 je na Pristavi pri Stični potekal pomemben sestanek, ki so se ga udeležili najpomembnejši tvorci Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) Igor Bavčar, Janez Janša, Tone Krkovič, Vinko Beznik in Jože Kolenc. Na sestanku so analizirali nastali položaj in dotedanje ukrepe pri organizaciji MSNZ, dorekli so globalni načrt delovanja Narodne zaščite, še posebej sodelovanje milice, ki je bila neločljivi del MSNZ. Tone Krkovič je pripravil in predstavil predlog vojnega načrta, predstavil je tudi dokončno organizacijsko shemo MSNZ ter druge ukrepe na podlagi navedenih dokumentov. Po sestanku je pripravil tudi nujne delovne dokumente in delovne karte. Prvič je bila v teh dokumentih JLA tudi jasno opredeljena kot morebitni agresor oziroma ključna nevarnost za slovensko osamosvojitev.
Sestanek na Pristavi je prišel v zgodovino, saj je bil na njem sprejet in potrjen dokument za vojaško zavarovanje osamosvajanja Republike Slovenije. Ključ zmage nad agresorjem je bil, kot je pred šestimi leti na Pristavi dejal prvi načelnik Slovenske vojske, brig. general Tone Krkovič, v pravilni oceni in dojemanju izhodiščnega položaja ter pravočasnih pripravah na agresijo, ki je kasneje tudi dejansko sledila.
To je samo ena od številnih resničnih zgodb Slovenske osamosvojitve, ki pa jo, tako kot še marsikatero drugo, pa če začnemo z dogodki maja 1990, nekateri želijo pozabiti. Zato Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve vsako leto na Pristavi, ob obeležju dogodka, pripravi slavnostno prireditev. Včerajšnje obeležitve sta se udeležila tudi akterja dogodka, Janez Janša in Tone Krkovič. Številne navzoče sta pozdravila podžupan Občine Ivančna Gorica Tomaž Smole in podpredsednik Združenja VSO Franci Feltrin. Slavnostni govorec je bil član predsedstva Združenja VSO Aleš Hojs, ki je med drugim spregovoril o pomenu dogodka na Pristavi ter se dotaknil tudi aktualnih dogodkov. Predvsem v luči nenehnega omalovaževanja slovenske osamosvojitve, ki se s trenutno vladajočo politiko samo stopnjuje. Sploh v luči odločitve, da veteranske organizacije ne bodo sodelovale pri snovanju Spomenika slovenske osamosvojitve. Hojs se je vprašal, do kam seže dno te politike in dejal, da se ne sme čakati na dno dna, ampak je potrebno ukrepati sedaj. Kulturni program sta oblikovala Moški pevski zbor Prijatelji in recitator Matej Šteh.
Združenje VSO
11. avgust 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Ob nedavni katastrofalni vremenski ujmi, ki je prizadela večji del Slovenije, Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve vsem prebivalkam in prebivalcem Slovenije, ki se v teh težkih trenutkih soočajo z obsežnimi posledicami poplav, izraža globoko sočutje in podporo. Kar daje upanje, je medsebojna pomoč in sodelovanje, zato Združenje VSO poziva vse svoje člane, da stopimo skupaj in po svojih močeh pomagamo pri odpravi posledic poplav. Vsak, ki ni prizadet, lahko pomaga po svojih močeh, zato smo trdno odločeni, da bomo zgradili pot do okrevanja, obnovili skupnosti in pomagali tistim, ki so bili prizadeti.
Združenje VSO
Foto: Peter Hladnik
9. julij 2023 - SPOROČILO ZA JAVNOST
Združenje VSO Logatec je v soboto, 8. julija, pripravilo že 10. spominski pohod na Cesarski vrh s sveto mašo na prostem v spomin na tragično preminula vojaka TO v osamosvojitveni vojni Miroslava Moljka in Antona Žaklja.
Pohod je potekal iz štirih smeri, zaključil pa se je s sveto mašo, ki jo je daroval vojaški vikar Slovenske vojske Matej Jakopič. Po maši sta v kulturnem delu programa zbrane nagovorila župan Občine Logatec Berto Menard in predsednik Republike Slovenije 2012-2022, Borut Pahor. Ta je v slavnostnem nagovoru poudaril, da ne smemo nikoli pozabiti, da je ustanovitvi slovenske države botrovala slovenska politična pomlad, ki se je razcvetela konec 80-tih let prejšnjega stoletja in nam prvič v zgodovini prinesla demokratične razmere. Danes smo se tukaj zbrali za to, ker želimo z iskreno hvaležnostjo v srcu izreči besede ponosa in nekega domoljubnega občutka za tiste, ki so se v tistih dneh postavili v bran naši novi, neodvisni in samostojni državi Sloveniji. Tukaj smo se zbrali za to, da se poklonimo spominu na tiste, ki so ob tem darovali največ, kar so lahko, svoja življenja. In to naj bo, spoštovani, neko sporočilo tistim, ki se ozirajo v našo prihodnost in jo bodo tudi aktivno sooblikovali.
Po zaključku kulturnega programa, ki so ga ozaljšali pevke in pevci Obrtniškega mešanega pevskega zbora Notranjska, je bivši predsednik Pahor ob spremstvu Logaških trobilcev ter praporščakov Združenja VSO in Veteranov vojne za Slovenijo k spominskemu obeležju položil cvetje v čast in zahvalo Miroslavu Moljku in Antonu Žaklju. Slovesnost je z izbrano besedo povezovala Fabijana Štih.
Združenje VSO
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve
Zaloška cesta 65, 1000 Ljubljana
tel.: 08 382 35 30
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
Kontakt za medije:
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.